Our Staff

ADMINISTRATORS

Timothy Donahue

Dr. Kyle Gibson

Jill Siemer

Kevin Tooson

BUSINESS DEPARTMENT

Rebecca Gladden

Drew Huber

Chelsea Sheldon

Melissa Snider

James Wassmuth

MATHEMATICS DEPARTMENT

Andrew Amstutz

Ben Barlow

Paige Beisel

Ben Hermetz

Della Highman

Michael Royer

Sue Stimmel

Nicole Walden

Sarah Wildenheim

SOCIAL STUDIES DEPARTMENT

Adam Chamberlin

Corey Fenner

Svetoslav Matejic

Lyndsay Robinson

Frank Sismanturk

Darrell Tobin

Bethany Warthen

Shawn Wolfe

Krislynn Wright

HEALTH

Scott James

PHYSICAL EDUCATION

Louis Knapp

Mike Owens

FAMILY CONSUMER SCIENCE

Jeneane Buzzard

Tracey Holschbach

Kimberly Pfeiffer

INDUSTRIAL TECHNOLOGY

Danielle Mason (1/2 day)

NJROTC

Matthew Bradshaw

Larry Hill

SPECIAL EDUCATION

Lucas Baird

Tiffany Bingham

Lewis Buzzard

Amber Clark

Jasper Few

Kenneth Robinson

Yvonne Siler

Eleanor Simmons

Cindy Smith

Whitney Smith

Reid Smith-Haller

Carrington VanWinkle

Rhonda Wright

SECRETARIES

Morgan Baker

Toni Dryden

Rae Klosterman

Carrie Martin

Kellen Mason

Denise Powers

ACTIVITY CLERK

Jennifer Rowe

HEALTH AIDE


AIDES

Karen Frasure

Kimala Groves

Beth Perry

Major Stevens

Ray Walker

MEDICATION AIDE

Holly Starks

LUNCH MONITOR

Stacie Champa

TRUANCY OFFICER

LaVeda Foster

GUIDANCE DEPARTMENT

Katie Binkley (Class of 2023)

Carol Coudle (Class of 2021)

Katie Emswiler (Class of 2020)

Paul Sarver (Class of 2022)

ENGLISH DEPARTMENT

Adam Bidwell

Nneka Bonds

Rebecca Davis

Seth Ellsworth

Anne Gill

Shelly Mann

Connie Montoney

Karen Parker

Sarah Patterson

Brian Sanders ( ELL Tutor)

Jessica Schnell

Gina Shay

SCIENCE DEPARTMENT

Clarissa Furlong

Kathleen Kelly

Susan Lundy

Rimer, Kay (1/2 day SWCA)

Ed Roberts

Aubrey Rodriguez

Jane Roth

Kimberly Swank-Kavanaugh

Jennifer Staten

Cody Thompson

FOREIGN LANGUAGE

Amy Corbett-Werner

Maricela Dennis

Marisol Salcedo

ART

Al Colon

Sue Ly

MUSIC

Robert Ragland

Mark Sturm

Susan Rose

EDUCATIONAL RESOURCE CENTER

Jessica Klinker

Michelle McFadyen (Aide)

TECHNOLOGY COACH

Ed Roberts

NURSE

Jenny Burley

PSYCHOLOGIST

Carla Wisard

SPEECH

Lauren Tadlock

BUILDING SUB.

Tonya Johnston

Devin Lomax

Cross-Cat. Unit

Maria Cole (Aide)

Mary Furr (Aide)

Karen Hall (Aide)

Erin Henschen

Calib Kerschner

Samantha Luh (Aide)

Wendy Mitchell (Job Training Coordinator)

Partsy Moore (Aide)

Krista Swartzentruber (Aide)

Jessica Sweet

Wanda Welch (Aide)

Roberta White (Aide)

Stack Unit

Raccio, Julie (teacher)

CUSTODIANS

Andrew Dobbs

Kevin Campbell

Matt Loar

Brian Mollette

Kevin Oney

COOKS

Carol Acker-Tickle

Vicki Beaulieu

Amanda Crambilt

Audrey Daniels

Marsha Gibson

Tracey Moore

Shawn Walker

HALL MONITOR

Andre' Johnson

DEPUTY

Daniel Fahy

INTERPRETER

Hussein Mohamed

Sarita Campoverde